Au Louvre (Kapelstraat 48)

Sinte-Geertruyde, Kapelstraat 48 (foto: Erfgoedcel Hasselt, 2009)Sinte-Geertruyde, het hoekhuis van de Kapelstraat en de Maagdendries, heet nu Au Louvre.

 

In 1500 woonde er de beenhouwer Jan Lenaerts. In 1722 was Joannes Kellens er de eigenaar van. Hij verkocht het aan Ed. de Heusch, die het in 1765 verkocht aan Jan Smeets-Meurs. In 1787 kocht Gregoor Vandersmissen het huis voor 1555 gulden, een halve aam bier en 12 gulden rente.

 

In de eerste helft van de 19de eeuw was in het bezit van hoefsmid Hubert Malherbe, die failliet ging. In 1854 werd advocaat Barthels er de eigenaar van. Van 1857 tot 1910 was het de eigendom van een zekere de l'Arbre. Andreas Haumont bracht er een stoffenwinkel in onder die later overgenomen werd door de zussen Bormans. 

Technische fiche

Kadastraal nummer : 1-H-1001
Straat : Kapelstraat
Huisnummer : 48
Naam van het pand (vroeger) : Sinte-Geertruyde, Au Louvre
Naam van het pand (nu) : Au Louvre
Bouwjaar of vroegste vermelding : 1ste helft 19de eeuw
Periode of stijl : empire
Eigenaars/huurders tot 1900 :

- 1500: Michiel Swalchen - verhuurt aan

- 1500: Jan Lenaerts, beenhouwer

- 1722: Joannes Kellens - verkoopt aan

- (?): Ed. de Heusch - verkoopt aan

- 1765: Jan Smeets-Meurs

- (?): Jozef Meurs

- (?): Anne-Marie Meurs, dochter van voorgaande - verhuurt aan

- 1783: Gregoor Vandersmissen

- 1787: voornoemde Gregoor Vandersmissen

- 1ste helft 19de eeuw: Hubert Malherbe, hoefsmid 

- 1854: Barthels, advocaat 

- (?): weduwe voorgaande - verkoopt aan

- 1857: de l'Arbre

Eigenaars/huurders vanaf 1900 : - tot 1910: de l'Arbre
- vanaf 1910: Haumont - verhuurt aan
- 1910-1915: zussen Bormans
Functie van het gebouw (vroeger) :

woonhuis / handelshuis

- beenhouwerij Lenaerts

- stoffenwinkel Haumont

- stoffenwinkel Bormans

- boetiek 'Au Louvre'

Functie van het gebouw (nu) :

2009: Juwelier Eddy Heleven

Beschrijving van de gevel :

Au Louvre, Kapelstraat 48 (foto uit: Inventaris van het cultuurbezit in België, fig. 595)Z.g. huis "Sinte-Geertruyde". Empire-getint huis gelegen op de hoek van de Maagdendries. Breedhuis van resp. drie en zeven trav. en drie bouwl. Onder zadeldak (kunstleien), met huidig uitzicht uit XIX A (?). Bakstenen gebouw met gecementeerde en beschilderde lijstgevels. De gevel aan de zijde der Kapelstraat heeft rechth. vensters, beluikt op de tweede bouwl., in een geriemde omlijsting met oren en sluitsteen; hardstenen lekdrempels. De gevel aan de zijde van de Maagdendries heeft onversierde vensters, rechth. en beluikt op de tweede bouwl., rondboogvormig op de derde. Verbouwde benedenverd.

Bron: www.inventaris.vioe.be (tekst dd 1979-1981) - geraadpleegd op 16-06-2010

Bronnen : (1) GIS-GBK G@lileo Hasselt
Algemeen : - burgerhuis
- hoekhuis
- perceelgrootte: 85 m2

Aanpassen
print deze pagina